چرا دلار نیمایی مانند بازار کاهش پیدا نمی کند؟ دلار صرافی 23 و نیمایی 25 هزار تومان

چرا دلار نیمایی مانند بازار کاهش پیدا نمی کند؟ دلار صرافی 23 و نیمایی 25 هزار تومان

به گزارش اینپیا، نرخ ارز در کشور با توجه به سیاست های دولت جدید آمریکا که ممکن است تحریم های ایران را تسهیل و یا تعدیل کند، روند کاهشی خود را آغاز کرد.

در این بین این روزها تزریق گسترده ارز توسط بانک مرکزی قیمت ها را بار دیگر دچار یک جریان قوی کاهشی کرد و روند نزولی را سرعت بخشید.

صحبت های رئیس جمهوری نیز بی اثر نبوده است و آن نیز تا حدودی فعالان بازار را به فروش تشویق می کند. چرا که وی وعده داده است که با آزادسازی منابع ارزی ایران در سایر کشورها شاهد رسیدن نرخ دلار به 15 هزار تومان باشیم.

از این رو نرخ ارز در کشور با روندی سریع در حال کاهش است و فعلا عاملی برای برگشت جریان قیمتی در بازار دیده نمی شود.

اما نکته جالب این است که نرخ ارز در سامانه نیما همچنان مانند گذشته در سطح 25 هزار تومانی نوسان می کند و چه بسا که در برخی از روزها شاهد رشد میانگین روزانه نیز هستیم.

برخی بر این باورند که عده ای نمی خواهند نرخ دلار نیمایی دچار کاهش شود، چرا که بالا بودن این نرخ می تواند نرخ های فروش آنها را کاهش دهد. برای مثال شرکت های فولادی و پتروشیمی که عرضه کنندگان اصلی ارز در سامانه نیما هستند، از آنجایی که ممکن است برای واردات خود به حواله های ارزی نیاز داشته باشند، حاضرند با قیمت های بالاتر از بازار حواله را خریداری کنند تا نرخ ارز در سامانه نیما کاهش پیدا نکند.

این مساله از طرفی باعث می شود که ارز صادراتی خود را با بالا نگه داشتن متوسط قیمتی به نرخ های بالایی به فروش برسانند و در کنار این موضوع با توجه به فرمول قیمت گذاری محصولات‌شان در کشور، تولیدات خود را نیز به نرخ های بالا بفروشند و مانع افت قیمت محصول خود شوند.

از این رو دیده می شود که قیمت ها همچنان در سطوح بالایی قرار دارند، چرا که خریدها با قیمت های بالا صورت می گیرد و صادرکنندگان نیز بدون شک تمایل به فروش حواله های خود در قیمت های بالاتر دارند.

این جریان ممکن است اکنون خریداران را مجبور به خرید حواله در قیمت های بالا کند، اما در نهایت منجر به اتفاقی خواهد شد که جلوی خدشه دار شدن سودهای کلان آنها را می گیرد و می توانند همچنان تولیدات خود را با نرخ های بالا به فروش برسانند.