نگاهی به عملکرد پتروشیمی ها در بورس تهران در سال 1399

نگاهی به عملکرد پتروشیمی ها در بورس تهران در سال 1399

به گزارش صنایع پلاستیک، بررسی سهام های پتروشیمی ها بازگو کننده این است که در این صنعت سهم های ارزشمندی وجود دارد که بررسی سابقه، نوع فعالیت و بازدهی آنها در بورس می تواند راهنمای سرمایه گذاران باشد تا سودی مطلوب نصیب صاحبان سرمایه های خرد شود.

بازار سرمایه در سال 1399 دو وضعیت متفاوت را تجربه کرد. بهار سال 1399 با توجه به رشد بورس در ماه های آخر سال 1398 زمانی بود که درخواست های میلیونی برای عضویت در سامانه سجام و گرفتن کد بورسی ثبت می شد و سرمایه های حقیقی بسیاری جذب بورس می شد. این وضعیت تا پایان تابستان ادامه داشت و رشد تقاضا باعث افزایش کم نظیر قیمت سهام های مختلف و به تبع آن افزایش شاخص کل بورس شد؛ به نحوی که این شاخص که در آغاز سال کمی بیش از 500 هزار واحد بود، در اواسط مرداد به نقطه اوج خود رسید و بیش از 2 میلیون واحد را ثبت کرد اما پس از آن شرایط بازار عوض شد و به وضعیتی رسید که در دو ماه آخر سال شاخص کل بین یک میلیون و 100 واحد تا یک میلیون و دویست هزار واحد در رفت و آمد بود. به این ترتیب اگرچه در مجموع سرمایه گذاران بورس زیان ندیدند اما اگر مقایسه ای بین افزایش سرمایه در بورس با افزایش قیمت در بازارهای مسکن، طلا و ارز صورت بگیرد، شاید برای بسیاری بورس جذابیت نداشته باشد.

اگر نگاهی دقیق تر و با آمار و ارقام به سهام های مرتبط با پتروشیمی داشته باشیم، شاهد این خواهیم بود که سهام های پتروشیمی نیز در این سال سوددهی متنوعی داشتند. اگر از سه سهم پتروشیمی ممسنی (ممسنی)، پتروشیمی کازرون (کازرو) و پتروشیمی دهدشت( دهدشت) بگذریم که به علت ابهام در وضعیت اطلاعاتی خود اکثر روزهای سال را بسته بودند، و همچنین پتروشیمی بوعلی (بوعلی) را که کمتر از شش ماه است که در بورس حضور دارد، نادیده بگیریم، 26 سهم مرتبط با پتروشیمی قابلیت بررسی آماری برای سال 1399 دارند. (این آمار از 26 اسفند 1398 تا 26 اسفند 1399 گرفته شده است)

از میان این 26 سهم 22 سوددهی مثبتی در این سال داشتند. 2 سهم سودی کمتر از 50 درصد، 4 سهم سودی بین 50 تا 100 درصد، 2 سهم سودی بین 100 تا 150 درصد، 6 سهم سودی بین 150 تا 200 درصد و 7 سهم سودی بین 200 تا 250 درصد داشتند که به نظر می رسد آمار خوبی است. برای مقایسه این سوددهی ، می توان به افزایش قیمت طلا و ارز در این مدت نگاهی انداخت. هر گرم طلای 18 عیار در ابتدای سال نزدیک 589 هزار تومان قیمت داشت که در روز 26 اسفند 1399 به یک میلیون و 66 هزار تومان رسید که به این ترتیب می توان گفت خریداران طلا 81 درصد سود کردند. همچنین مقایسه قیمت یورو در همین مدت نشان می دهد که قیمت این ارز از 17 هزار و 350 تومان به 28 هزار و 700 تومان رسیده است که به این ترتیب خریداران این ارز در طول سال 65 درصد سود برده اند. به این ترتیب سهام داران 18 سهم پتروشیمی، سودی بیش از خریداران طلا و یورو در سال 1399 داشتند.

چشم انداز سال آینده

علی رغم اینکه در سه ماه پایانی سال، سهام های پتروشیمی متاثر از وضعیت کلی بورس، روند مطلوبی نداشتند اما وضعیت شکل گرفته در هفته پایانی سال امیدها نسبت به بورس را در سال آینده افزایش داده است. همانطور که آمارها نشان می دهد بورس محل مطمئن و سودبخشی برای سرمایه گذاری درازمدت است ولی لازم است که برای سرمایه گذاری در آن ، شناختی نسبی درباره سهام های مختلف داشته باشیم. بررسی سهام های مختلف پتروشیمی بازگو کننده این است که در این صنعت سهم های ارزشمندی وجود دارد که بررسی سابقه، نوع فعالیت و بازدهی آنها در بورس می تواند راهنمای سرمایه گذاران باشد تا سودی مطلوب در سرمایه گذاری در این صنعت نصیب صاحبان سرمایه های خرد شود.