پالایشگاه اصفهان در مسیر تبدیل شدن به پتروپالایشگاه

پالایشگاه اصفهان در مسیر تبدیل شدن به پتروپالایشگاه

به گزارش صنایع پلاستیک، مهدی صرامی معاون اقتصادی و بازرگانی و عضو هیات مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان و شرکت پتروشیمی اصفهان با بیان اینکه پالایشگاه اصفهان ۱۰۰ درصد خوراک پتروشیمی استان را تأمین می‌کند، گفت: با تبدیل‌ شرکت پالایش نفت اصفهان به پتروپالایش و سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستی که به پالایشگاه وابسته‌اند و خوراک خود را از این مجتمع عظیم صنعتی دریافت می‌کنند، نیاز دیگر صنایع نیز تأمین می‌شود. با خریداری 42 درصد پتروشیمی اصفهان توسط پالایشگاه این شهر، پالایشگاه اصفهان در مسیر تبدیل شدن به پتروپالایشگاه گام اساسی برداشته است.

وی با اشاره به اینکه حرکت امروزه کشورهای پیشرفته دنیا به سمت ایجاد واحدهای پتروپالایشی (تجمیع واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی) است و این روند اهمیت ویژه آن را نشان می‌دهد، اظهار کرد: افزایش حاشیه سودآوری نفت، کاهش آلودگی، کاهش هزینه تأمین خوراک و مدیریت یکپارچه از مزایای پتروپالایش شدن است.

سید مصطفی الهی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی اصفهان نیز با بیان اینکه با حمایت مدیران شرکت پالایش نفت اصفهان، پیوند پتروشیمی و پالایشگاه اصفهان، محکم‌تر از قبل خواهد شد، اظهار کزد: با بهره‌گیری از تجربه‌ها و همکاری‌های دوسویه و هم‌افزایی دو شرکت می‌توان ارزش‌های افزوده جدیدی برای پتروشیمی اصفهان ایجاد کرد.

وی تکالیف مجمع عمومی شرکت پتروشیمی اصفهان را نقشه راه این شرکت اعلام کرد و با ضروری دانستن انجام آن گفت: اجرایی شدن پروژه‌ها و طرح‌های جامع بهینه‌سازی شرکت از گام‌های پیش رو و اقدام‌های مؤثر این شرکت است که باید هرچه سریع‌تر آغاز و پیگیری شود.

پتروشیمی اصفهان که در بازار سرمایه با نماد شصفها فعال است، چندی است که با تغییرات مدیریتی و مشکلاتی در زمینه یکی از افراد دارای سهام در این شرکت مواجه بود و چند سالی بود که همین مسائل برایش حواشی و مشکلاتی را ایجاد کرده بودند، اما حالا به نظر می رسد که این مشکلات به پایان رسیده اند و با خریداری 42 درصد سهام پتروشیمی اصفهان توسط پالایشگاه اصفهان، که با نماد شپنا در بازار سرمایه فعالست، می توان امیدوار بود که پتروشیمی اصفهان دوباره به روزهای طلایی خود بازگردد، این بار در قالب یک پتروپالایشگاه.

پتروشیمی اصفهان یک پالایشگاه با محصولات با ارزش افزوده بالا نظیر آرتوزایلین، پارازایلین، نیتروژن و اندیرید فتالیک می باشد، محصولاتی که توسط دیگر آروماتیک خورهای کشور نظیر پتروشیمی نوری و بوعلی تولید می کنند.