حضور صنایع پلیمر در بازارهای اوراسیا نیازمند بازاریابی حرفه ای است.

حضور صنایع پلیمر در بازارهای اوراسیا نیازمند بازاریابی حرفه ای است.

به گزارش اینپیا، دکتر حمید زادبوم، رئيس سازمان توسعه تجارت در نخستین ارائه امروز همایش چشم انداز اقتصادی صنایع پلاستیک در ایران 1400 به موضوع نقش هم‌پیوندی‌های اقتصادی منطقه‌ای در پیشبرد اهداف صنایع پلاستیک ایران پرداخت.

وی ابتدا از اهمیت همپیوندی با کشورهای منطقه نکاتی را مطرح کرد و گفت: امروزه صادرات در دنیا، به سمت بازارهایی سرازیرمی‌شود که همپیوندی بین آنها ایجاد شده باشد. توافقات تجاری بین کشورها، حلقه واصل آنها است. در طول دهه گذشته فقط ۵ درصد صادرات غیر نفتی ایران در چارچوب معدود توافقات منعقد شده بین ایران و شرکای تجاری ایران انجام شده است که نشان‌دهنده این است که کشور ایران می‌بایست تمرکز بیشتری روی این حوزه داشته باشد. همچنین، ایران لازم است در پی توافقات جدید با کشورهای منطقه و جهان باشد چرا که توافقات تجاری، امکان مشارکت در زنجیره ارزش جهانی را تسهیل می‌کند.

وی ادامه داد: عمده مافقتنامه‌های تجاری ایران، با کشورهای همسایه و منطقه نظیر ترکیه پاکستان، هند، اندونزی، گروه G8 و... بوده که بخشی از استراتژی ایران در تقویت همکاری با همسایگان و کشورهای دوست بوده است. یکی از مهمترین موافقت‌نامه‌های ایران، توافقنامه ایران و اوراسیا است که اهمیت صادراتی بسیار بالایی دارد.

زادبوم در ادامه در خصوص توافقنامه ایران و اوراسیا توضیح داد: ایران از سال ۹۴ مذاکرات خود را با این اتحادیه آغاز کرد که نتیجه آن توافقنامه‌ای در سال ۹۷ بود. این موافقتنامه اولین تجربه ایران با یک اتحادیه تجاری است. ۳۱۵ میلیارد دلار جمع تجارت اوراسیا است که ۷۹۷ میلیون دلار از این صادرات سهم ایران است که نشاندهنده سهم ناچیز ایران در تجارت با اورسیا بوده و اکنون باید تقویت شود. طی سال‌های اخیر، عمده محصولات صادراتی ایران به اوراسیا در حوزه کشاورزی بوده است.

وی افزود: طبق توافق صورت گرفته با اتحادیه اورسیا قرار است در سال ۱۴۰۱ این توافق به یک توافق تجارت آزاد تبدیل شود که مبادلات تجاری ایران با این اتحادیه عمیقا بسط پیدا می‌کند. در همین رابطه انجمن ملی صنایع پلیمر ایران می‌بایست از این فرصت ایجاد شده حداکثر استفاده را به عمل آورد. حضور در این بازار نیازمند بازاریابی حرفه‌ای است.

زادبوم در پایان به سوال یکی از مخاطبان، در مورد موانع صادراتی پیش روی تولیدکنندگان ایران، پاسخ داد: بین سال ۹۷ تا ۹۹ تصمیماتی گرفته می‌شد که به خاطر تنظیم بازار، روی صادرات بخش‌های مختلف تاثیر داشت. اما از آن گذشته، مطابق با قانون، هرگونه عوارض باید به تصویب شورای اقتصاد برسد. بسیاری از این موانع که شما اشاره کردید، توسط کارگروه‌هایی ایجاد شده بود که شورای سران قوا به این کارگروه‌ها، اختیار داده بودند. اما سازمان توسعه تجارت ایران از ۲ ماه اخیر، تنها مرجع در بحث عوارض صادارت است که مصوبات خود را به شورای اقتصاد ارائه می‌کند که در این شورا تصویب یا رد شود. این یک گشایش خوب برای صادرکنندگان است.