عبور از بحران افزایش هفتگی همه قیمت‌های پایه با افت دلار نیمایی

عبور از بحران افزایش هفتگی همه قیمت‌های پایه با افت دلار نیمایی

به گزارش اینپیا، مدتی قبل بود که انجمن ملی صنایع پلیمر ایران پیشنهاد ماهانه شدن میانگین قیمت دلار نیمایی را برای محاسبه قیمت های پایه اعلام کرد و با تغییر مبنای دلار نیمایی از میانگین هفتگی به میانگین ماهانه، شاهد آن بودیم که تاثیر نوسانات بازار ارز بر قیمت های پایه کمتر شد.

 

علاوه بر این توانایی تحلیل و پیش بینی نیز در خصوص قیمت ها در میان فعالان بازار پلیمر افزایش یافت؛ چرا که المان مهمی مانند قیمت ارز با وجود تاثیرگذاری بالا در نرخ پایه محصولات پتروشیمی،  اکنون با نوساناتی کند پیش می رود و دیگر در این بازار شاهد شوک های قیمتی نیستیم.

 

با این وجود مهم ترین مساله این است که پس از مدت ها در هفته منتهی به دوم آذر ماه شاهد آن هستیم که میانگین ماهانه دلار نیمایی نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.

 

میانگین ماهانه دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه 25 آبان ماه 261.272 ریال بود و طی این هفته با 1.127 ریال کاهش به 260.145 ریال در تاریخ یکشنبه 2 آذر رسید که نشان از کاهشی بیش از 0.43 درصد دارد.

 

با این وجود مساله ای که اجازه نداد که قیمت های پایه نسبت به هفته گذشته با کاهش رو به رو شوند، این بود که قیمت های جهانی همچنان به دلیل افزایش امیدواری ها به دلیل کشف واکسن کرونا و پیش بینی ها از افزایش تقاضای صنایع در حال رشد است.

 

از این رو بیشترین افزایش قیمت ها را پلی استایرن ها به خود اختصاص دادند، چرا که این محصولات در هفته های اخیر، به خصوص در بازار آسیا با رشد همراه شده اند.

 

با این حال، در شرایطی که قیمت های پایه در این هفته نیز تقریبا افزایشی بودند، روند کنونی بازار ارز نشان می دهد که امکان ریزش نرخ ارز نیمایی در هفته آتی نیز وجود دارد.

 

انتظار روند کاهشی قیمت ها در شرایطی که بازار در وضعیت نزدیک به رکود تورمی قرار دارد، می تواند حجم معاملات را بار دیگر در معرض کاهش قرار دهد؛ از این رو به نظر می رسد که زمان تصمیم گیری برای تغییر و شفاف سازی تعیین نرخ های پایه، اکنون است.

 

این در حالی است که پیش تر نیز اعلام شده بود که پیشنهاد کاهش تاثیرگذاری نرخ فوب خلیج فارس از 95 به 90 درصد در کمیته تخصصی مطرح شده است و این پیشنهاد به زودی بررسی خواهد شد.