درآمدزایی 110 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در 7 سال اخیر!

درآمدزایی 110 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در 7 سال اخیر!

به گزارش صنایع پلاستیک، احمد مهدوی ابهری امروز در نشستی خبری با بیان اینکه امروز پیشران اقتصادی کشور صنعت پتروشیمی است، اظهار کرد: نفت و خام فروشی ما را به جایی نمی رساند. این صنعت با توجه به منابع هیدروکربوری می‌تواند اقتصاد را نجات داده و از خام‌فروشی جلوگیری کند.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: مجموع درآمد پتروشیمی از محل صادرات و فروش داخلی از سال 1392 تا شهریور سال جاری، حدود 110 میلیارد دلار بوده است. وی بر این نکته صحه گذاشت که در غیبت نفت از مجموعه درآمدهای ارزی کشور، بار آن صنعت پتروشیمی کشور کشیده است.

وی با تاکید بر اینکه در سخت‌ترین تحریم قرار داریم، اما بسیاری از محصولات این صنعت به مدت سه ماه پیش فروش شده است که نشان‌دهنده بالایندگی و حرکت ارزشمند است، تصریح کرد: این در حالی است که در بقیه صنایع کشور رشد چندانی نداریم اما در صنعت پتروشیمی ظرفیت از 68 میلیون تن سال گذشته به ۸۵ میلیون تن در سال جاری می‌رسد.

وی با بیان اینکه تا پایان سال 1400 به تولید 100 میلیون تن خواهیم رسید، گفت: این در شرایطی است که تحریم هستیم اما توقف وجود ندارد. امسال 10 طرح پتروشیمی با ظرفیت 17 میلیون تن افتتاح خواهد شد، در سال 1400 نیز 12 طرح دیگر به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه در تولید و صادرات نه تنها توقف نداشتیم که پیشرفت هم ثبت شده است و 8.2 درصد افزایش داشتیم، گفت: فروش داخل نسبت به سال گذشته 700 هزار تن بیشتر بوده، افزایش فروش داخل، 650 میلیون دلار ارزش داشته است.

وی افزود: دغدغه ما این است که این فروش داخلی به دست مصرف کننده داخلی برسد.