متن کامل صورتجلسه پنجاه و یکمین جلسه کمیته تخصصی پتروشیمی

متن کامل صورتجلسه پنجاه و یکمین جلسه کمیته تخصصی پتروشیمی

به گزارش صنایع پلاستیک، جلسه پنجاه و یکم کمیته تخصصی پتروشیمی، روز شنبه 13 دی ماه از ساعت 9 لغایت 12.30 در محل دفتر شرکت ملی صنایع پتروشیمی واقع در خیابان شیخ بهایی برگزار شد. این یکی از مهمترین جلسات این کمیته به شمار می رفت که در آن تصمیمات بسیار مهمی هم گرفته شد. اهمیت دیگر این جلسه آن بود که اولین جلسه کمیته تخصصی پتروشیمی، پس از ابلاغ دستورالعمل جدید تنظیم بازار محصولات پتروشیمی بود. متن کامل صورتجلسه پنجاه و یکمین جلسه کمیته تخصصی پتروشیمی در ادامه در دسترس قرار دارد.

با توجه به اینکه این جلسه کمتیه اولین جلسه بعد از ابلاغ دستورالعمل جدید تنظیم بازار محصولات پتروشیمی بود، یکی دو مصوبه که دست کم یکی از آنها، حاشیه ساز شده و مورد اعتراض انجمن همگن صنایع پلاستیک تهران قرار گرفت، به تصویب رسید.

از دیگر مصوباتی که پتانسیل جریان و جنجال ساز شدن را داراست، اعطای امکان عاملیت توزیع به شرکت بازرگانی پتروشیمی موسوم به PCC است. از آنجایی که این شرکت، بدهی های سنگینی به زیرمجموعه ها و خود هلدینگ خلیج فارس دارد، ممکن است که ناچار شود، سهام خود را در عوض این بدهی ها به این هلدینگ پتروشیمی واگذار نماید، که اگر چنین شود، آنگاه عاملیت توزیع به یکی از پتروشیمی ها سپرده شده است که می تواند منجر به فساد گردد. باید دید که بالاخره سرانجام شرکت بازرگانی پتروشیمی با آن واگذاری پر از حرف و حدیث به کجا کشیده خواهد شد.

همچنین از دیگر مطالب مهمی که در این جلسه مصوب و ابلاغ شد، تامین زیرساخت های لازم ارزی برای ادامه واردات پلی اتیلن ترفالات توسط وزارت صمت هم یکی دیگر از مصوبات مهم این جلسه کمیته تخصصی پتروشیمی بود.

در جلسه سیزدهم دی ماه کمیته تخصصی پتروشیمی نمایندگانی از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بورس کالای ایران، دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، وزارت صمت، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، اتحادیه تعاونی های تامین نیاز، تجارت صنعت خلیج فارس، پتروشیمی نوید زرشیمی، هلدینگ پتروشیمی باختر، پتروشیمی جم، بازرگانی پتروشیمی، سازمان حمایت و وزارت تعاون حضور داشتند.

مصوبات مهم و هشت گانه کمیته تخصصی پتروشیمی در ادامه قابل مطالعه می باشد:

  • ارایه گزارش وضعیت بازار و پایش کف و عرضه توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی
  • مقرر گردید پیگیری رفع تعهد ارزی پتروشیمی تندگویان جهت تداوم انجام تعهدات تامین بازار PET با همکاری وزارت صمت صورت پذیرد.
  • مقرر شد، درخواست وزارت تعاون برای سهمیه مضاعف و تعیین ساز و کار آن در کمیته راهبری تقاضا بررسی و نتیجه به کمیته تخصصی پتروشیمی ارائه شود.
  • فروش گریدهای نامنطبق Off3 ضایعاتی و کلوخه از طریق بورس کالا و به اختیار عرضه کنندگان {شرکت های پتروشیمی} و با ارایه گزارش به کمیته مورد تصویب قرار گرفت.
  • درخواست فعالیت شرکت بازرگانی پتروشیمی به عنوان عامل توزیع مورد موافقت اولیه کمیته قرار گرفت.(پیرو ارایه مدارک توسط PCC به دبیرخانه و مشروط به ابلاغ ، تایید و تکمیل مدارک ارسالی توسط کلیه اعضای کمیته ظرف مدت یک هفته به این دفتر)
  • در خصوص بررسی شرایط متقاضیان شرکتهای بازرگانی (عامل توزیع) جلسات مستقلی با حضور اعضای کمیته برگزار خواهد شد.
  • با توجه به اینکه ماده شیمیایی PTA پتروشیمی تندگویان خوراک میانی این شرکت محسوب می شود و عرضه این ماده در بورس تا پایان سال 99 امکان پذیر است و پس از آن شرکت های مصرف کننده این ماده، باید PTA مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین نمایند.
  • مقرر شد قیمت محصولات پتروشیمی خوزستان مطابق مفاد دستورالعمل تنظیم بازار تعیین شود.