قیمت لوله پلی اتیلن و لوله کاروگیت بر چه اساسی تعیین می‌شوند؟

قیمت لوله پلی اتیلن و لوله کاروگیت بر چه اساسی تعیین می‌شوند؟

قیمت لوله‌های پلی اتیلن و کاروگیت بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ لوله‌های پلی اتیلن و لوله‌های کاروگیت هر دو از مواد پلی اتیلنی تولید می‌شوند. این لوله‌ها برای پروژه‌های آبرسانی و گازرسانی و فاضلاب استفاده می‌شوند، همچنین لوله‌های کاروگیت که به آن‌ها لوله‌های دو جداره گفته می‌شود برای مصارف فاضلاب شهری استفاده می‌شود.لوله‌های پلی اتیلن فشارهای داخلی با تحمل بالایی دارند و لوله‌های کاروگیت فشار خارجی را به خوبی تحمل می‌کند.

قیمت لوله‌های پلی اتیلن و کاروگیت بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ لوله‌های پلی اتیلن و لوله‌های کاروگیت هر دو از مواد پلی اتیلنی تولید می‌شوند. این لوله‌ها برای پروژه‌های آبرسانی و گازرسانی و فاضلاب استفاده می‌شوند، همچنین لوله‌های کاروگیت که به آن‌ها لوله‌های دو جداره گفته می‌شود برای مصارف فاضلاب شهری استفاده می‌شود.لوله‌های پلی اتیلن فشارهای داخلی با تحمل بالایی دارند و لوله‌های کاروگیت فشار خارجی را به خوبی تحمل می‌کند.

عامل تأثیرگذار بر قیمت هرکدام از لوله‌ها با توجه به مواد اولیه دخیل در تولید این لوله‌ها و وزن لوله تعیین می‌شود.

محاسبه قیمت یک متر لوله پلی اتیلن سایز ۱۱۰

به طور مثال: لوله پلی اتیلن سایز ۱۱۰ یا لوله پلی اتیلن ۴ اینچ جز پر مصرفترین لوله‌های پلی اتیلنی می‌باشد. وزن یک متر این سایز لوله برای فشار ۶ بار ۱.۷۷۰ kg (کیلوگرم) است. اگر تمام این ۱.۷۷۰ کیلوگرم از مواد خالص پلی اتیلن تشکیل شده باشد و قیمت هر کیلو مواد اولیه خالص را ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم (قیمت آذر ۹۹)، معادله به این صورت خواهد بود: تومان ۵۳.۱۰۰ =۳۰.۰۰۰*۱.۷۷

هزینه یک متر لوله پلیمری در صورت عدم خلوص مواد اولیه

حال در نظر بگیرید اگر همین لوله همین وزن از لوله از مواد ناخالص تولید شده باشد، یعنی مواد اولیه لوله از پلی اتیلن بازیافتی، ضایعاتی و مواد پلاستیکی بازیافتی استفاده شود، دیگر مواد اولیه ۳۰.۰۰۰ تومانی در این معادله نمی گنجد و به طور مثال مواد اولیه معادل ۲۴.۰۰۰ تومان می‌باشد.

حال با محاسبه جدید ۴۲.۴۸۰ تومان = ۲۴.۰۰۰*۱.۷۷ مشاهده می‌کنید که قیمت هر یک متر لوله تقریباً ۴۲ هزارتومان برآورد می‌شود.

اختلاف قیمت لوله پلی اتیلن خالص و ناخالص

حال اختلاف قیمت لوله پلی اتیلن در سال ۹۹ یا کاروگیت با مواد خالص و ناخالص طبق فرآیند زیر محاسبه می‌شود: ۱۰.۶۲ تومان= ۵۳.۱۰۰-۴۲.۴۸۰

بنابراین اگر قصد خرید ۱۰۰ متر لوله را داشته باشید، باید بدانید که فرق لوله با مواد اولیه خالص و ناخالص در ۱۰۰ متر چیزی حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان است!

در واقع وزن هر دو لوله (چه خالص چه ناخالص) یکی است و اختلاف هزینه با توجه به خلوص مواد آن تایین می‌شود.

محاسبه قیمت یک متر لوله کاروگیت با مواد مرغوب

در قیمت لوله کاروگیت لوله‌های سایز ۲۰۰ یا سایز ۲۵۰ پرمصرف‌ترین لوله‌های کاروگیت می‌باشند.

به طور مثال در لوله کاروگیت ۲۰۰، وزن تقریبی هر یک متر معادل ۲.۵kg وجود دارد، اگر مواد خالص در این لوله به کار گرفته شود، قیمت هر یک متر آن معادل ۷۵.۰۰۰ تومان می‌باشد.

قیمت لوله کاروگیت در صورت عدم خلوص مواد اولیه

این در حالی است که اگر مواد ناخالص درون آن به کار رفته باشد، قیمت هر یک متر معادل ۵۵.۰۰۰ تومان برآورد می‌شود.

قیمت تمامی لوله‌ها چه پلی اتیلن چه کاروگیت چه پلیمری، بر همین اساس برآورد می‌شود.

پرسش و پاسخ مشتریان درباره قیمت لوله پلی اتیلن و کاروگیت

مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلنی از پتروشیمی خریداری می‌شود و دستگاه آن‌ها را تبدیل به لوله‌های پلی اتیلنی می‌کند.برای خرید لوله پلی اتیلن یا کاروگیت شما می‌بایست آن را بصورت متری خریداری کنید. بیشتر مشتریان تماس می‌گیرند، سوال و جوابی اینچنینی رد و بدل می‌شود:

* قیمت هر متر لوله چقدر است؟

* بطور مثال قیمت هر متر معادل ۵۵.۰۰۰ تومان است.

* چرا شرکت دیگری قیمت هر متر لوله را ۴۴.۰۰۰ تومان برآورد می‌کند؟

* آیا وزن لوله شرکت‌های دیگر را با ما مقایسه کرده اید؟ (در پاسخ به این سوال دو جواب از مشتری محترم دریافت می‌شود)

۱. خیر،

۲. بنابراین جواب ما این است اگر وزن لوله از لوله‌های پلی اتیلنی انرژیسازان کمتر است، مواد کمتری در ساختار آن بکار رفته و قیمت پایین‌تر طبیعی است.

۳. بله، وزن آن لوله با لوله شما یکی است.

۴. بنابراین ممکن است مواد اولیه بسیار ناخالص مانند پلاستیک‌های بازیافتی در ساخت این لوله سهیم بوده است.

مقایسه قیمتی لوله کاروگیت خالص و ناخالص

لوله‌های کاروگیت دو مدل سبک و سنگین دارند و قیمت هر کدام از نوع‌ها با یکدیگر متفاوت است.

به طور مثال مشتری لوله ۱۱۰ با فشار ۶ بار می‌خواهد. طی خواسته مشتری به ایشان اعلام می‌شود که این لوله با همین مشخصات، وزنی معادل ۱.۷۷ کیلوگرم را در هر یک متر دارد سپس بر این اساس قیمت هر چند متر لوله برآورد می‌شود.

یا به طور مثال لوله‌های ۱۱۰ با فشار ۱۰ بار، در هر متر لوله ۲.۱۷۰ گرم مواد اولیه به کار رفته است. بنابراین اگر قیمت ۱۰ متر لوله را بخواهید برآورد کنید، باید با فرمول ۲.۱۷۰* قیمت هر متر لوله=قیمت نهایی، پیش بروید.به این لوله‌ها لوله‌های پلی اتیلنی استاندارد نیز گفته می‌شود.

از کجا بفهمیم لوله استاندارد می خریم؟

درج علامت استاندارد بر روی هر لوله می‌تواند اولین و مهمترین شاخصه یک لوله استاندارد باشد. این علامت جنبه حقوقی دارد و قابل پیگیری (دارای جنبه کیفری) است. ممکن است پس از خرید شما به لوله شک کنید (از طریق شکل ظاهری یا لمس محصول) یا بطور مثال لوله با توجه به عمر بالای خود (بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال) در همان سال اول دچار ترکیدگی شود.بنابراین شما می‌توانید لوله را به اداره استاندارد برده و از آن در آزمایشگاه‌هایی به اسم آزمایشگاه همکار نمونه گیری کنید.

در این آزمایشگاه‌ها به شما گفته می‌شود که آیا لوله استاندارد بوده است یا خیر! در صورت استاندارد نبودن لوله می‌توانید از مجموعه‌ای که از آن لوله را خریداری کردید، شکایت به عمل آورید.